2020 cma fest june 4-7

days
hours
minutes
seconds

2020 cma fest june 4-7

days
hours
minutes
seconds

2020 cma fest june 4-7

days
hours
minutes
seconds

2019 Artists

2020 Venues & Performers

List expected in the Spring of 2020

The 2019 Line up was incredible with special surprise
performances by Midland, Keith Urban, Lil Nas X,
Trisha Yearwood, Joan Jett, Ashley McBryde,
Brooks and Dunn and many more.

See the list below from 2019 and start to
dream about who will be there next year!

 

The list of performing artists is updated often and is subject to change – provided from the Country Music Association.

Nissan Stadium (Reserved Seats)

Thursday – June 6

7:40 – 7:50 – National Anthem Performance by Nashville School of Arts
7:55 – 8:15 – Tanya Tucker
8:30 – 9:00 – Kane Brown
9:15 – 9:45 – Kelsea Ballerini
10:00 – 10:30 – Brothers Osborne
10:45 – 11:15 – Rascal Flatts
11:30 – 12:00 – Florida Georgia Line

Friday – June 7

7:40 – 7:50 – National Anthem Performance by Lindsay Ell
7:55 – 8:15 – Jo Dee Messina
8:30 – 9:00 – Little Big Town
9:15 – 9:45 – Eric Church
10:00 – 10:30 – Thomas Rhett
10:45 – 11:15 – Dan + Shay
11:30 – 12:00 – Carrie Underwood

Saturday – June 8

7:40 – 7:50 – National Anthem Performance by Runaway Jane
7:55 – 8:15 – Billy Ray Cyrus
8:30 – 9:00 – Brett Young
9:15 – 9:45 – Miranda Lambert & Pistol Annies
10:00 – 10:30 – Dierks Bentley
10:45 – 11:15 – Luke Combs
11:30 – 12:00 – Tim McGraw

Sunday – June 9

7:40 – 7:50 – National Anthem Performance by Jimmie Allen
7:55 – 8:15 – David Lee Murphy
8:30 – 9:00 – Chris Janson
9:15 – 9:45 – Old Dominion
10:00 – 10:30 – Maren Morris
10:45 – 11:15 – Keith Urban
11:30 – 12:00 – Luke Bryan

Chevy Riverfront Stage (Early Admission)

Thursday – June 6

10:00 – 11:00 – Billy Currington
11:15 – 11:45 – Lee Brice
12:00 – 12:30 – Runaway June
12:45 – 1:15 – Michael Ray
1:30 – 2:00 – Easton Corbin
2:15 – 2:45 – Cassadee Pope
3:00 – 3:30 – Eli Young Band
3:45 – 4:15 – Jimmie Allen
4:45 – 5:15 – Lindsay Ell

Friday – June 7

10:00 – 10:30 – A Thousand Horses
10:45 – 11:15 – Dylan Scott
11:30 – 12:00 – Mitchell Tenpenny
12:15 – 12:45 – Maddie & Tae
1:00 – 1:30 – Lauren Alaina
1:45 – 2:15 – Jordan Davis
2:30 – 3:00 – Morgan Wallen
3:15 – 3:45 – Hunter Hayes
4:00 – 4:30 – Scotty McCreery
4:45 – 5:15 – Gavin Degraw

Saturday – June 8

10:00 – 10:30 – Eric Paslay
10:45 – 11:15 – Danielle Bradbery
11:30 – 12:00 – Russell Dickerson
12:15 – 12:45 – Ashley McBryde
1:00 – 1:30 – LOCASH
1:45 – 2:15 – Devin Dawson
2:30 – 3:00 – Carly Pearce
3:15 – 3:45 – High Valley
4:00 – 4:30 – Home Free
4:45 – 5:15 – Jesse James Decker

Sunday – June 9

10:00 – 10:30 – Mason Ramsey
10:45 – 11:15 – Aaron Watson
11:30 – 12:00 – Tyler Rich
12:15 – 12:45 – Gone West
1:00 – 1:15 – Granger Smith
1:45 – 2:15 – Tyler Farr
2:30 – 3:00 – Raelynn
3:15 – 3:45 – Riley Green
4:00 – 4:30 – Ryan Hurd
4:45 – 5:15 – Walker Hayes

Budweiser Forever Country Stage

Thursday – June 6

11:00 – 11:30 – Mark Wills
11:45 – 12:15 – Joe Diffie
12:30 – 1:00 – Sister Hazel
1:15 – 1:45 – Uncle Kracker
2:00 – 2:30 – Neal McCoy
2:45 – 3:15 – Montgomery Gentry
3:30 – 4:00 – Shenandoah
4:15 – 4:45 – Lorrie Morgan

Friday – June 7

11:00 – 11:30 – Jamie O’Neal
11:45 – 12:15 – Rita Wilson
12:30 – 1:00 – Andy Griggs
1:15 – 1:45 – The Road Hammers
2:00 – 2:30 – Keith Anderson
2:45 – 3:15 – Kendell Marvel
3:30 – 4:00 – Thompson Square
4:15 – 4:45 – Charles Esten

Saturday – June 8

11:00 – 12:15 – Honkin Tonkin’ w/Tracy Lawrence
12:30 – 1:00 – George Ducas
1:15 – 1:45 – Ty Herndon
2:00 – 2:30 – Ray Scott
2:45 – 3:15 – Deana Carter
3:30 – 4:00 – Jerrod Niemann
4:15 – 4:45 – Kiefer Sutherland

Sunday – June 9

11:00 – 11:30 – Ricky Skaggs
11:45 – 12:15 – Darryl Worley
12:30 – 1:00 – Pam Tillis
1:15 – 1:45 – Matthew and Gunnar Nelson
2:00 – 2:30 – Halfway to Hazard
2:45 – 3:15 – John Carter Cash
3:30 – 4:00 – Marshall Tucker Band
4:15 – 4:45 – Little Texas

Chevy Breakout Stage

Thursday – June 6

Brandon Ray
Carlton Anderson
Matt Stell
Jillian Jacqueline
Rachel Wammack
Dylan Schneider
Carter Winter
Kassi Ashton
Clare Dunn

Friday – June 7

Tenille Arts
Brooke Eden
Seaforth
The Wild Feathers
Travis Denning
Waterloo Revival
Muscadine Bloodline
James Barker Band
HARDY
Tenille Townes

Saturday – June 8

Brett Kissel
Tegan Marie
Adam Doleac
Filmore
Brandon Ratcliff
Cale Dodds
Noah Schnacky
Steve Moakler
Smithfield
Drew Baldridge

Sunday – June 9

Adam Craig
Kelleigh Bannen
Chris Bandi
Austin Jenckes
Bailey Bryan
Dillon Carmichael
Love & Theft
Teddy Robb
Sweet Tea Trio
Austin Burke

Nashville Acoustic Corner

Thursday – June 6

Maggie Renfroe
Haley Mae Campbell
David Ray
Jill Martin
Joe Robinson
Cross Atlantic
Makayla Lynn
Seth Cook
Anna Rose
Jobe Fortner

Friday – June 7

Nora Collins
Kelly McGrath
Jenny Tolman
Blanco Brown
Spencer Crandall
Scott Stevens
Tom O’Connor
Erin Enderlin
Aaron Goodvin
Jake Rose

Saturday – June 8

SIXFORTY1
Larry Fleet
Robert Counts
Jaden Michaels
Tyler Reese Tritt
Shy Carter
Shane Runion
Cory Marks
The Wandering Hearts
Kylie Frey

Sunday – June 9

Brown & Gray
Tony Jackson
Tiera
BEOGA
Crawford & Peter
Andie Keilhauer
Anna Vaus
Emily Ann Roberts
Jordan Brooker

Maui Jim Broadway Stage at Bridgestone Plaza

Thursday – June 6

Ray Fulcher
Levi Hummon
Jay Allen
Gabby Barrett
Kalie Shorr
Ross Ellis
House Whiskey
Colin Elmore
Dan Smalley
Josh Phillips

Friday – June 7

EVERETTE
Hayley Orrantia
The Adelaides
Stephanie Quayle
The Sisterhood Band
Leaving Austin
Fairground Saints
The Last Bandoleros

Saturday – June 8

Hunter Brothers
The Swon Brothers
Noah Guthrie
King Calaway
Lainey Wilson
Lauren Jenkins
Roan Ash
Baylee Littrell

Sunday – June 9

CROWDER
Caleb Lee Hutchinson
Kyle Daniel
Jaida Dreyer
Stephen Carey
Adam Hambrick
Drew Parker
Faren Rachels
Troy Cartwright